2023-09-19

Pratybos „Formatex 2023“: nauja patirtis, nestandartiniai sprendimai ir profesionalūs gebėjimai

„Šios pratybos – komandai nereali patirtis. Džiugu, kad jos nariai, įmesti į sudėtingiausias situacijas, kai reikėjo priimti nestandartinius sprendimus, sugebėjo operatyviai susidėlioti visus veiksmus ir dirbo taip sklandžiai, kad bet kurioje situacijoje vienas kitą suprasdavo iš pusės akies mirktelėjimo“, – sakė Lietuvos, Estijos ir Latvijos kovos su potvyniais modulio „BaltFloodCombat“ vado pavaduotojas Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Pajėgų valdymo skyriaus specialistas Renaldas Kuliešius. Komanda rugsėjo 11–18 d. Lince, Austrijos Respublikoje, dalyvavo Europos Sąjungos civilinės saugos pratybose „Formatex 2023“.

Šios komandos sudėtyje – septyni valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai iš Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento, Vilniaus, Kauno ir Panevėžio priešgaisrinių gelbėjimo valdybų, ne kartą dalyvavę įvairiose misijose.

Pratybose, kurios nepertraukiamai vyko 3 paras, dalyvavo 7 valstybių ugniagesių gelbėtojų komandos, tarp jų – Vokietijos, Prancūzijos ir Olandijos cheminių incidentų likvidavimo komandos su cheminėms laboratorijomis. Pratybų metu buvo tobulinami gebėjimai dirbti cheminėmis, branduolinėmis, radiologinėmis ir biologinėmis (ChBRB) medžiagomis užterštose aplinkose.

„Svarbiausia šių pratybų užduotis buvo patikrinti modulių gebėjimus ištirti potvynių ar kitų sudėtingų situacijų metu užterštą vandenį ir kuo greičiau pateikti informaciją, – sakė  R. Kuliešius. – Pirmoji pratybų užduotis buvo gaisro gesinimas chemijos gamykloje, kurioje degė benzino angarai. Jos metu įsitikinome, kokia svarbi patirtis yra dirbti su cheminių incidentų likvidavimo komandomis. Šių darbų metu išsigrynino, ką mums reikėtų įsigyti ateityje ir ko dar trūksta. Šios užduoties metu buvome patekę į situaciją, kai reikėjo gerokai pasukti galvą – gesinant labai svarbią vietą, kai galėjo įvykti sprogimas ir aplinka būtų buvusi užteršta cheminėmis ir biologinėmis medžiagomis, sulūžo austrų siurblys. Privalėjome pripildyti jų siurblį, tačiau austrų ir mūsų gesinimo žarnų movos – skirtingo skersmens. Tačiau šią problemą komandos išradingumo dėka pavyko įveikti. Įsitikinome, kad mūsų gebėjimai – tai komandos galimybės.“

Antroji užduotis pratybų dalyviams irgi nebuvo lengva. Ugniagesių pagalbos prireikė didžiulėje metalo liejykloje, kurioje sugedo siurbliai, ir skubiai reikėjo aušinti liejyklos krosnį, kad užterštas vanduo nepatektų į upę ir nesukeltų ekologinės nelaimės. „Dirbant kartu su vokiečių chemikais, kurie turėjo atsivežę laboratoriją, teko priimti sprendimus, kai informacijos yra labai mažai arba jos visiškai nėra, nes kol dislokuota laboratorija ištirs mėginius, praeis viena ar dvi valandos. O laiko nebuvo. Mūsų komandai reikėjo iš rezervuaro į upę perpumpuoti vandenį, kad jis nekaistų. Su komandos vadovu iš Estijos skubiai susidėliojome darbų planą: kiek siurblių naudosime, kokią rezervinę grupę sudarysime, reikalausime, kad ugniagesiai būtų aprūpinti kvėpavimo organų apsaugos aparatais su kaukėmis ir cheminės apsaugos kostiumais“, – sakė R. Kuliešius.

„BaltFloodCombat“ komandos darbą puikiai įvertino ir pratybų vertintojai. „Vienas didžiausių mūsų komandos privalumų, kad visi jos nariai kalba angliškai. Daugelis komandų kalba tik savo kalba – prancūzų, ispanų ir kitomis. Tad vertintojams buvo patogu su mumis pabendrauti. Jie vertino, kaip ir ar greitai pratybų metu buvo priimami sprendimai. Noriu padėkoti savo komandai už pagalbą kiekviename etape. Pasitikiu šiais žmonėmis šimtu procentų. Dėkoju ir vadovams, kurie į komandą surinko narius, profesionaliai įvertinę kiekvieno žmogaus gebėjimus, galimybes ir svarbą kiekviename etape“, – teigė R. Kuliešius.