BDAR

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ir kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais.


Dėl Astravo atominės elektrinės galimos grėsmės – antžeminės radiacinės žvalgybos ir švarinimo mokymai

Data

2020 09 18

Įvertinimas
3
Valciunai zvalgyba.jpg

Ugniagesių gelbėtojų mokykloje daugiau nei savaitę trunkančiuose mokymuose Vilniaus priešgaisrinės gelbėjimo valdybos 3-iosios  komandos ugniagesiai gelbėtojai  atliko antžeminę žvalgybą ir gyventojų švarinimo darbus. Šiems ugniagesiams dažnai tenka vykti spręsti įvairių cheminių incidentų. Įvykus branduoliniam ar radiologiniam incidentui Baltarusijos atominėje elektrinėje,  jiems tektų atlikti antžeminę radiacinę žvalgybą  ir imtis švarinimo darbų.  

„Dėl Astravo atominės jėgainės grėsmės Lietuvos gyventojų saugumui turime būti gerai pasirengę, kad įvykdytume uždavinius, kurie yra keliami ugniagesių tarnybai, atsakingai už civilinę saugą“, – teigė vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė.

Šių mokymų eigą koordinavo Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos pareigūnai.

„Daug dėmesio skiriame praktiniams užsiėmimams, kurie padeda stiprinti mūsų pareigūnų gebėjimus ir įgūdžius,  jų metu įgyjama daugiau patirties. Be to, per pratybas mokomasi koordinuoti veiksmus ir spręsti iškylančias problemas“,  – sakė  departamento direktorius Saulius Greičius.

Vykusių užsiėmimų metu ugniagesiai gelbėtojai sudarė radiacinės žvalgybos grupę. Jos nariai, apsirengę apsauginiais drabužiais, užsidėję dujokaukes, gavę individualius skaitmeninius dozimetrus ir pasiėmę būtinas priemones žvalgybai, išvyko nustatytu maršrutu. 

Likę pamainos pareigūnai palaikė ryšį su šios grupės nariais, kad žinotų jų veiksmų seką ir spėtų laiku įrengti dezaktyvavimo punktą.

Radiacinės žvalgybos maršrutų ilgis –  50–70 km. Žvalgybos metu, apie 5–6 val., ugniagesiai gelbėtojai dirba su apsaugine ekipuote.  Jie taip pat parengti raginti gyventojus palikti užterštą zoną ir teikti  informaciją apie apsaugos priemones, jodo profilaktiką ir kt.

Atliekant žvalgybą buvo imituota, kad žvalgomame ruože rasti nukentėję žmonės. Jie buvo atvežti į švarinimo punktą. Prieš patekdami į jį, visi evakuotieji iš užterštos teritorijos, taip pat ir radiacinės žvalgybos grupės nariai buvo dezaktyvuojami.

Evakuoti gyventojai buvo registruojami, matuojamas jų bei jų asmeninių daiktų užterštumas, atliekama dezaktyvavimo efektyvumo ir skydliaukės dozimetrinė kontrolė. Atlikus gyventojų švarinimą, buvo dezaktyvuoti ir švarinimo punkto darbuotojai.