Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ir kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais.


Rekomendacijos gyventojams karantino metu (informacija nuolat papildoma)

Data

2020 04 20

Įvertinimas
0
covid.jpg

Daugiau informacijos apie COVID-19 rasite šiame puslapyje: https://www.lt72.lt/

 

Ar medicininės kaukės apsaugo nuo koronaviruso?

Medicininių kaukių dėvėjimas yra viena iš kvėpavimo takų infekcijų, tarp jų ir naujojo koronaviruso (SARS-CoV-2) prevencijos priemonių viruso paveiktose teritorijose. Tačiau vien tik kaukės dėvėjimas nesuteikia visiškos apsaugos, todėl ji turi būti naudojama kartu su kitomis prevencijos priemonėmis: rankų higiena, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketu. 

Medicininių kaukių dėvėjimas, kuomet nėra indikacijų,  sukelia klaidingą saugumo jausmą, kuomet gali būti pamirštos kitos svarbios prevencijos priemonės, tokios kaip rankų higiena. Be to, netaisyklingas kaukių dėvėjimas gali sumažinti jos veiksmingumą.

Medicinines kaukes rekomenduojama užsidėti pasireiškus kvėpavimo takų infekcijos simptomams. Jos kosint ar čiaudint sulaiko kvėpavimo takų sekretus ir gali apsaugoti šalia esančius žmones nuo galimo užsikrėtimo. Jei sergantis asmuo medicininės kaukės dėvėti negali, kaukę rekomenduojama dėvėti jį slaugantiems asmenims.

Jei medicininės kaukės yra dėvimos, patarimai kaip tinkamai jas naudoti:

Kaukę reikia užsidėti kruopščiai, kad pilnai dengtų burną ir nosį ir surišti taip, kad tarp kaukės ir veido būtų kuo mažiau tarpų;

Dėvėdami kaukę, nelieskite jos rankomis;

Nusiimdami kaukę nelieskite rankomis pačios kaukės, tik raštelius;

Nusiėmus kaukę arba ją palietus, nusiplaukite rankas;

Pakeiskite kaukę nauja kuomet dėvima tampa drėgna;

Vienkartinių kaukių pakartotinai nenaudokite;

Panaudotas vienkartines kaukes po kiekvieno naudojimo išmeskite.

Jei veido kaukė (chirurginė kaukė) yra dėvima, svarbi teisinga jos padėtis ant veido. Ją sureguliuoti (pritaikyti) metaliniu nosies spaustuku, kad būtų pasiektas tinkamas pritaikymas.

Kosėti ir čiaudėti privalome prisidengti nosį ir burną servetėle, jei jos neturime - sulenkta alkūne.

Įprastos medicininės kaukės rekomenduojamos naudoti asmenims, kurie kosėja ir čiaudi, kad sulaikytų kvėpavimo takų sekretus, lašelius. Šios kaukės nesulaiko viruso ir kartu neapsaugo nuo užsikrėtimo virusu, jei yra artimas kontaktas (vienas metras ir mažiau). Nuo virusų efektyviau apsaugo tik aukšto filtravimo kaukės (respiratoriai).

Aukšto filtravimo kaukės (respiratoriai) yra skirtos medicinos darbuotojams, kurie itin artimai kontaktuoja su sergančiais asmenimis ir jų išskiriamais biologiniais skysčiais. Paprastai jomis prekiauja specialią medicinos įrangą tiekiančios įmonės.

Aukšto filtravimo kaukės labai glaudžiai prigula prie veido, turi specialų filtrą (dviejų rūšių – tankesnį ir retesnį). Medicininė kaukė yra pagaminta iš specialaus popieriaus, skirto mechaniškai sulaikyti kvėpavimo takų sekreto lašelius.

Rekomenduojama dėvėti kaukes viešose vietose.

Apie saugų laisvalaikį karantino metu

Naudojantis kepsninėmis svarbiausia pasirinkti tinkamą vietą. Draudžiama kietojo kuro kepsnines ar kitokias krosneles statyti arčiau kaip 6 metrus nuo pastatų. Po jomis turėtų būti nedegus pagrindas. Svarbu, kad kepsninė nestovėtų ant sausos žolės. Jas statyti reikėtų ir kuo toliau nuo tvorų, medžių, krūmų, lengvai užsiliepsnojančių medžiagų. 

Būna atvejų, kai žmonės, norėdami pasislėpti nuo vėjo ar staiga užklupusio lietaus, kepsninę pastato šalia namo, pastogėje ar dengtoje terasoje. Prieš kepant, jose reikia tolygiai paskirstyti žarijas. Šalia visuomet reikėtų turėti vandens kilusiai liepsnai užpilti. Būtina prižiūrėti žaidžiančius vaikus ir naminius gyvūnus, kad šie neprisiartintų prie zonos, kurioje stovi kepsninė.

Labai pavojinga šalia laužo ar kepsninės laikyti degųjį skystį. Įkaitęs butelis gali sprogti, susidaryti didelis liepsnos pliūpsnis – nuo to neapsaugos nei kibiras su vandeniu, nei gesintuvas. Įkuriant kepsninę reikia būti itin atsargiems. Paprastai žmonės naudoja degiuosius skysčius. Jeigu jo pripilsite per daug arba naudosite garuojantį skystį, gali staiga pliūptelėti liepsna ir smarkiai nudeginti. Saugiau yra naudoti specialius ilgo degimo degtukus. 

Įkurti kepsninę reikėtų pavėjui, kad vėjas pūstų nuo jūsų, tuomet ir liepsna sklis į tą pusę. Baigus kepti šašlykus ar kepsnius, nereikėtų  kepsninės palikti be priežiūros. Būtina įsitikinti, kad nėra smilkstančių anglių ar žarijų, kurias vėjas gali vėl įpūsti. Baigę ja naudotis, pelenus suberkite į specialų metalinį konteinerį, kepsninę patraukite į saugią vietą.

Balkonuose apskritai negalima kurti kepsninių, nes iškritusi kibirkštis gali uždegti balkoną ar net butą. Nors elektrinių ar kvarco lempų šašlykinių naudojimas nedraudžiamas, tačiau kepant šašlykus gali užsidegti riebalai, o pliūptelėjus liepsnai žmogus turi staigiai atsitraukti, kadangi balkonuose dažniausiai trūksta vietos ir žmogus rizikuoja nudegti veidą, gali užsiliepsnoti ir jo drabužiai.

Karantino metu patariama pasirūpinti saugumu 

Leisdami laiką namuose, turėtume atkreipti dėmesį į elementariausius priešgaisrinės saugos reikalavimus: patikrinti, ar veikia autonominiai dūmų detektoriai, pakeisti, jeigu reikia, jų maitinimo elementus. 

Taip pat reikėtų pasirūpinti šildymo prietaisais, apžiūrėti, ar besibaigiant šildymo sezonui dūmtraukis ir krosnis tvarkingi, nepatingėti užlipti į palėpę ir patikrinti, ar dūmtraukis sandarus.

Didelį pavojų kelia ir rūkymas lovose. Šiemet dėl neatsargaus rūkymo šalyje jau žuvo 17 žmonių. 

Karantino metu būtina daugiau laiko skirti saugumo klausimams. Patartina su šeimos nariais sudaryti ir aptarti veiksmų kilus gaisrui planą, evakuacijos kelius, vaikams priminti, kaip išsikviesti pagalbą. 

Ugniagesiai įspėja: dezinfekcinis skystis – degus

Kokių saugos reikalavimų reikia laikytis naudojant dezinfekcinį skystį? Pastaruoju metu dažnai naudojamas dezinfekcinis skystis. Jis neretai yra pilstomas. Kadangi jo pagrindą sudaro 80 proc. alkoholio, todėl nereikėtų pamiršti, kad šis skystis gali lengvai užsiliepsnoti. Beje, to jokiu būdu negalima daryti rūkant. Kadangi šis skystis yra labai degus, jį reikėtų laikyti atokiau nuo užsidegimo šaltinių. 

Planiniai priešgaisrinių techninių ir pavojingų objektų patikrinimai laikinai nebus atliekami

Šiuo metu Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento valstybinės priešgaisrinės priežiūros pareigūnai sulaukia nemažai klausimų dėl planinių objektų patikrinimų. Norime informuoti, jog Vyriausybei šalyje paskelbus valstybės lygio ekstremaliąją situaciją ir karantiną, departamento direktoriaus 2020 m.  kovo 17 d. įsakymu „Dėl Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos valstybinės priešgaisrinės priežiūros pareigūnų atleikamų kai kurių funkcijų sustabdymo“ pareigūnams nurodyta laikinai nevykdyti prevencinių akcijų (išskyrus informacines), planinių priešgaisrinių techninių ir pavojingų objektų patikrinimų, taip pat nagrinėjant asmenų skundus ir prašymus nevykdyti faktinių aplinkybių patikrinimo vietoje. Įsakymas galioja iki karantino atšaukimo. 

 

 

 

 

 

 

 

 

UA-142322169-1